سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

مزرعه دنیا و آخرت - نمایش محتوای خبر

 

 

مزرعه دنیا و آخرت

آیه 20 سورۀ مبارکۀ شوری / مزرعه دنیا و آخرت

مزرعه دنیا و آخرت

در آیه 20 سورۀ مبارکۀ شوری،دربارۀ مزرعه دنیا و آخرت آمده است:

مَنْ کَانَ یُرِیدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِی حَرْثِهِ وَمَنْ کَانَ یُرِیدُ حَرْثَ الدُّنْیَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَا لَهُ فِی الْآخِرَةِ مِنْ نَصِیبٍ ﴿٢٠﴾؛

کسی که خواهان محصولات آخرتی است بر محصولاتش می افزاییم، و آنکه طالب محصولات دنیایی است، بخشی از آن را به او می بخشیم، ولی در آخرت برای او هیچ بهره ای نخواهد بود (20).

در تفسیر نمونه ذیل آیه فوق آمده است: «این آیه، با یک تشبیه لطیف، مردم جهان را در برابر روزی های پروردگار و چگونگی استفاده از آن، به کشاورزانی تشبیه می کند که گروهی برای آخرت کشت می کنند، و گروهی برای دنیا، و نتیجه هر یک از این زراعت را مشخص می کند... انسانها همگی زارعند و این جهان مزرعه ماست، اعمال ما بذرهای آن، و امکانات الهی بارانی است که بر آن می بارد، اما این بذرها بسیار متفاوت است، بعضی محصولش نامحدود، جاودانی و درختانش همیشه خرم و سرسبز و پر میوه، اما بعضی دیگر محصولاتش بسیار کم، عمرش کوتاه و زودگذر، و میوه هایی تلخ و ناگوار دارد... این نکته را نیز از آیه فوق می توان استفاده کرد که دنیا و آخرت هر دو نیاز به تلاش و سعی و کوشش دارد، و هیچکدام بی زحمت و رنج به دست نمی آید، همانگونه که هیچ بذر و محصولی بی رنج و زحمت نیست، چه بهتر که انسان با رنج و زحمتش درختی پرورش دهد که بارش شیرین و همیشگی و دائم برقرار باشد، نه درختی که زود خزان می شود و نابود می‌شود».


گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان