جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

معیارهای روابط اجتماعی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (3) - نمایش محتوای خبر

 

 

معیارهای روابط اجتماعی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (3)

بخشی از نامۀ سی و یکم نهج­‌البلاغه

معیارهای روابط اجتماعی؛ بخشی از نامه سی و یکم نهج‌البلاغه (3)
 
نامۀ سی و یکم نهج‌البلاغه، نامه‌ای از امام علی (ع) به امام حسن (ع) است که هنگام بازگشت از صفین در حاضرین نگاشته شده، در این نامه، امام علی (ع)، نصایح ارزشمندی را به فرزند خود بیان می­کنند؛ در بخشی از نامه، دربارۀ معیارهای روابط اجتماعی آمده است:
 
یَا بُنَیَّ اجْعَلْ نَفْسَکَ مِیزَاناً فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ غَیْرِکَ، فَأَحْبِبْ لِغَیْرِکَ مَا تُحِبُّ لِنَفْسِکَ، وَ اکْرَهْ لَهُ مَا تَکْرَهُ لَهَا، وَ لَا تَظْلِمْ کَمَا لَا تُحِبُّ أَنْ تُظْلَمَ، وَ أَحْسِنْ کَمَا تُحِبُّ أَنْ یُحْسَنَ إِلَیْکَ، وَ اسْتَقْبِحْ مِنْ نَفْسِکَ مَا تَسْتَقْبِحُهُ مِنْ غَیْرِکَ، وَ ارْضَ مِنَ النَّاسِ بِمَا تَرْضَاهُ لَهُمْ مِنْ نَفْسِکَ، وَ لَا تَقُلْ مَا لَا تَعْلَمُ، وَ إِنْ قَلَّ مَا تَعْلَمُ، وَ لَا تَقُلْ مَا لَا تُحِبُّ أَنْ یُقَالَ لَکَ.
 
وَ اعْلَمْ أَنَّ الْإِعْجَابَ ضِدُّ الصَّوَابِ، وَ آفَةُ الْأَلْبَابِ. فَاسْعَ فِی کَدْحِکَ، وَ لَا تَکُنْ خَازِناً لِغَیْرِکَ، وَ إِذَا أَنْتَ هُدِیتَ لِقَصْدِکَ فَکُنْ أَخْشَعَ مَا تَکُونُ لِرَبِّکَ.
 
پسرم! خود را میزان میان خود و دیگران قرار بده. آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران نیز بپسند، و آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران نیز نپسند. همانگونه که نمی خواهی بر تو ستم شود تو نیز به دیگران ستم مکن، و همانگونه که می خواهی به تو نیکی شود تو نیز به دیگران نیکی نما. کاری که از دیگران زشت می شماری از خودت نیز زشت شمار. از مردم برای خود به آن خشنود باش که از خود در حق آنان خشنود هستی. آنچه را نمی دانی مگو هر چند دانسته هایت اندک باشد، و آنچه نمی پسندی که درباره ات بگویند تو نیز در حق دیگران مگو.
 
بدان که خودپسندی خلاف راه صواب، و آفت خرد آدمی است. سخت بکوش، اما خزانه دار دیگران (=وارثان) مباش. چون راه خویش را یافتی در برابر پروردگارت بیش از هر زمان خاشع باش.

گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...