سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

ملکشاهی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ملکشاهی

Loading the player...

دانلود

شهرستان ملکشاهی یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر ارکواز می‌باشد. مردم این شهرستان عموما شیعه دوازده امامی هستند که به گویش کردی محکی سخن می‌گویند. مردم این شهرستان از ایل ملکشاهی هستند .
موقعیت جغرافیایی:
شهرستان ارکواز ملکشاهی از توابع استان ایلام است که از شمال به کبیرکوه _از جنوب به نواحی باغسای و دره مالی در مرز عراق _ از شرق به میمه و از غرب به رود گل گل تا رضاآباد مهران منتهی میشود.
شهرستان ملکشاهی شامل بخش های مرکزی و گچی می باشد .
بخش مرکزی شامل: دهستان شوهان و دهستان چمزی و شهر ارکواز است و بخش گچی شامل: دهستان گچی و دهستان کبیرکوه و شهرهای دلگشا و مهر است.
شغل مردم ملکشاهی:
شغل مردم این شهرستان دامپروری و کشاورزی است و این شهرستان از نظر ورزشی و اجتماعی و اقتصادی در استان ایلام نقش تعیین کننده‌ای دارد. این منطقه در سال ۱۳۸۵ به یک شهرستان از شهرهای استان ایلام تبدیل شد اما پیش از آن به لحاظ تقسیمات کشوری بخش ملکشاهی خوانده می شد و از بخشهای شهرستان مهران بود.
جمعیت ملکشاهی:
مردمان ملکشاهی اکنون در سی و نه روستا سکونت دارند و بر اساس سرشماری سال ۱۹۵۰ میلادی، شش هزار خانوار که جمعیت آنان به سی و پنج هزار نفر می رسد که شمار بسیاری از این قشر را جمعیت فرهنگی و دانشجو تشکیل می دهد و دارای مردمی بسیار مهمان نواز و غیور که از دلاوری های آنان به حضور در جبهه می توان اشاره کرد. همچنین مردم ملکشاهی همیشه در صحنه های سیاسی، فرهنگی واجتماعی فعالیت خستگی ناپذیری داشته، دارای جوانانی دلیر که همیشه به ورزش و تحصیل روی آورده اند.
بطور کلی این عشیره در دو منطقه تمرکز یافته اند که بدین شرح است:
ملکشاهی گچی:در بخشی از اراضی خشک وبی آب و علف و تنها ماده ای که در آن به وفور موجود است، گچ می باشد و در این منطقه چند تیره زندگی می کنند و از آنان می توان به تیره: قورسه، باولگ، قیطول گچی، خیرشه، رسولوند اشاره نمود و بزرگ یا معتمد این قسم از ملکشاهی شخصی از تیره خیرشه است.
ملکشاهی چمزی: اراضی این قسم از عشیره ملکشهای برعکس بخشهای دیگر، سرشار از چشمه های آب و گیاهان مختلف است و این منطقه بیشتر برای ادامه حیات مساعدتر است و در این منطقه نیز، تیره های: شکربگ ، خمیس، ملگه، خداداد، کنیاوند، ، همانه وکول، کاکه، کوگر، قیطول، باوه، گلان،کاضمبگ، سرایلوند، خزروند، خلیلوند، کناریوند، گرواند، کلوند می زیند و بزرگ این قسم از عشیره نیز، شخصی از تیره خمیس است.
سابقه تاریخی:
حاکم ایلام در زمان سلطان ملکشاه سلجوقی در ناحیه ی ارکواز (ارک: پایتخت. واز : وسیع ) قلعه و برج داشته است.
طوایف ملکشاهی به دو دسته ی گرزینوند و هورده کو تقسیم می شوند که عبارتند از :
نقی – خمیس – روسگه – خوادا – کاظم بگ – حسین بگ – شکر بگ – ملگه - کلوند – کناریوند – گراوندی - خیرشه – کوکی – اما – سیرانه – مهر – کل کل – رسولوند – کنیاینه – باولگ – قیطول – خرزینوند – گلان – خلیلوند – جمعه – علی نظر – کوگیر – شره میر – سیه گه – باوه پیرمحمد – کلگه