سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

موزه مردم شناسی ایلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه مردم شناسی ایلام

Loading the player...

تنها موزه مردم شناسی شهر ایلام در قلعه والی  که در سال 1326 ه. ق به دستور غلامرضا خان والي « ابو قداره » بر روي تپه اي تاريخي به نام چقا ميرگ شكل گرفت قرار دارد.در خصوص قلعه باید گفت که  ساختمان قلعه مزبور در زميني به مساحت 17/6487 متر  احداث شده است . قلعه با نمائي تقريباً ذوزنقه اي 01/1466 مترمربع زير بنا دارد .
قلعه مذكور  داراي سه در ورودي  در سه ضلع كه ورودي اصلي به شيوه يك هشتي منظم با طاق و دو چين آجري است . قسمت مياني ضلع جنوبي آن به وسيله پله هاي منظم و كم شيب به خيابان و محوطه جنوبي مقابل قلعه مشرف مي شود . وجود پله هاي مورد بحث بيانگر اختلاف سطح محوطه زير بناي قلعه با اراضي مجاور جنوب قلعه است . در منتهي اليه درها دوهشتي وجـــود دارد كه نور تعدادي از اطاقها  از آنجا تأمين مي شود .
اين هشتي ها به هشت ضلع منظم تقسيم و با شكستگي در آجرهاي ديوار اجراي انواع قوس بر سر نعل درگاهها و تزيينات آجري بالاي آن و اجراي طاق نمااهايي در ديوار مزين شده است . سقف كليه اطاقها از ملات گچ و آجراست . در آن ها از انواع و اقسام قوس هاي بار بر و غير بار بر « تزئيني » به شيوه رومي استفاده شده است و اطراف آنها با شكستگي و برجسته نمودن آجرها و همراه با كاشـي هاي ريز رنگي تزئين كرده اند . قلعه داراي 22 اطاق تودرتو است . ضلع شرقي و غربي با سه راه پله چرخش 90 درجه اي به پشت بام متصل مي شود .
اتاقهاي مشرف به انتهاي اضلاع غربي و شرقي در قسمت جنوب داراي تزئينات آيينه كاري و نقاشي هايي با نقوش انسان و تزيينات گوناگون است . در تزئين درهاي چوبي و پنجره ها از شيشه هاي رنگي استفاده شده است . قســمت اعظم نقـــوش انساني اين بخش را تصاوير حكام وقت و زنان آنان تشكيل مي دهد . در منتهي اليه اضلاع شرقي و غربي در فضاي تقريباً قرينه و به شكل  هشتي نامنظم وجود دارد . از اين فضــا به راهــــروهائي كم عرض و باريك به داخل حياط و فضاي سرباز مشرف به برجها راه مي يابند .
قلعـــه داراي شش زير زمين است . با توجه به وجود شومينه و معماري خاص زير زمين ها احتمالاً از آن به عنوان محل استراحت در بهار و تابستان و گاه نيز به عنوان زندان و شكنجه گاه استفاده مي شده است . اتاق شاه نشين داراي پنجره بزرگ چوبي ، گچ بري هاي منحصر بفرد با نقوش گل وگياه و نيز حوض سنگي كوچك است .
در سال 1385 فاز اول موزه مردم شناسی  راه اندازی گردید . این موزه دارای بخش های مختلفی است که به معرفی آداب ،سنن،فرهنگ وایلات مختلف استان وشخصیتهای سیاسی و فرهنگی می پردازد.