جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

نصب سیستم مکانیزه فروش چه الزامی دارد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

نصب سیستم مکانیزه فروش چه الزامی دارد

Loading the player...

دانلود

هر چند در کشور ما استفاده از صندوق مکانیزه فروش از سوی صاحبان مشاغل چند سالی است که در پی هماهنگی به عمل آمده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی مورد توجه قرار گرفته است و در سالهای 93 و 94 با اعلام فهرستی از سوی اتاق اصناف کشور اولویت صاحبان مشاغل برای نصب، راه اندازی و استفاده از صندوق مکانیزه فروش مشخص شد اما اگر نگاهی به همین مشاغلی که برایشان اولویت تعیین شده بود بیندازیم مشاهده می کنیم که به جزء عده ای که خود علاقمند به استفاده از روشها و شیوه های نوین هستند بسیاری هنوز خود را ملزم به استفاده از سیستم های سخت افزاری و نرم افزار فروشگاهی و ارائه فاکتور الکترونیکی (صورتحساب فروش) نمی دانند. اجباری نبودن، آشنا نبودن عده ای از کسبه با سیستم های فروش الکترونیکی و عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه از عواملی است که مانع از گسترش بهره گیری از این سیستم ها شده است .
راه اندازی صندوقهای مکانیزه فروش زمان‌بر است
بر اساس آنچه قانونگذار تصویب کرده است استفاده از صندوقهای فروش مکانیزه باید اجرایی شود اما زمانیکه این مصوبه ابلاغ شد شرایط تامین صندوق از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری فراهم نبود.
در سال 89 و 90 صندوق های فروش را راه اندازی کنیم اما صندوق به اندازه کافی وجود نداشت تا آنها را تجهیز کنیم، بنابراین چون زیر ساخت ها فراهم نشده بود ما نتوانستیم کارها را آنطور که لازم است پیش ببریم. تا سال 92 به اندازه کافی صندوق در این مجموعه نداشتیم و به گفته فاضلی پیاده شدن این کارها زمان بر است و اگر به کشورهای دیگر هم نگاهی بیاندازیم می بینیم که این کشورها نیز در یک دوره زمانی توانستند چنین اقداماتی را انجام دهند و شاید این پروسه 10 تا 15 ساله طول بکشد.
مسئولان سازمان امور مالیاتی اعلام کرده بودند که بر اساس بخشنامه سال 94 اشخاصی که خواهان نصب و بهره‌برداری از صندوق‌های مکانیزه فروش هستند، حداکثر تا پایان خرداد ماه امسال می‌توانند با مراجعه مستقیم به سازمان امور مالیاتی کشور و یا استفاده از سامانه سازمان نسبت به ثبت مشخصات صندوق اقدام کنند. در غیر این صورت ضمن آنکه هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری صندوق قابل قبول نیست از معافیت نیز برخوردار نخواهند شد و افرادی که صندوق‌ها را نصب نکرده و یا همزمان مورد استفاده قرار ندهند و اطلاعات مورد نیاز را در زمان مقرر تسلیم نکنند، دفاترشان مورد قبول واقع نشده و مالیات آن‌ها براساس «علی الرأس» محاسبه خواهد شد. به گفته معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در هریک از سال‌های 92، 93 و 94، 10 صنف برای اجرای قانون فراخوان شده‌ و در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار نیز آگهی آن منتشر شده است، همچنین موضوع فراخوان مطدیان (مالیات دهندگان) و الزام به نصب و استفاده از صندوق مکانیزه فروش به اتحادیه اصناف کشوری و استانی ابلاغ شده است. با وجود چنین ابلاغیه هایی به نظر می رسد هنوز بخشی از اصناف برای استفاده از چنین سیستم هایی آماده نیستند و یا نسبت به هر تحولی مقاومت نشان می دهند و ضروری است که زمینه ها ی آن فراهم شود.