سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

نوروزی به یادماندنی را در استان ایلام تجربه کنید - "قلعه والی" ایلام به جای مانده از دوران حاکمان؛ محلی دیدنی برای مسافران نوروزی - نمایش محتوای خبر

 

 

نوروزی به یادماندنی را در استان ایلام تجربه کنید - "قلعه والی" ایلام به جای مانده از دوران حاکمان؛ محلی دیدنی برای مسافران نوروزی

"قلعه والی" واقع در شهر ایلام به جای مانده از دوران حاکمان محلی دیدنی برای مسافران نوروزی است.

نوروزی به یادماندنی را در استان ایلام تجربه کنید -
قلعه والی ایلام مربوط به عهد قاجار است که در دشت میان کوهی ایلام و در بالای تپه چگا میرک که خیابان پاسداران کنونی شهر ایلام است، در سال 1326 هجری قمری ساخته شده‌است.
 
چشمه بی‌بی آب این قلعه را تأمین کرده‌ که به سبک گذشته با استفاده از تنبوشه آب چشمه به محوطه حیاط مرکزی قلعه هدایت شده‌است. در حال حاضر قلعه در ضلع شمالی خیابان پاسداران ایلام قرار دارد و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است.
 
قلعه والی یکی از بناهای فرهنگی و تاریخی عظیمی است که در ضلع شمالی خیابان پاسداران ایلام قرار دارد. این بنای تاریخی که یادگاری از ادوله و زمان‌های پیشین و در نوع خود بی‌نظیر است. در سال 1326 قمری به دستور غلامرضا خان فیلی در محله‌ای بنام حسین آباد فیلی که به ده بالا مشهور بوده، احداث شده است.
 
غلامرضاخان والی فیلی این محل و بنا را برای اسکان خود در فصل تابستان انتخاب کرده و آن را روی تپه‌ای نه چندان بلند احداث کرد و با توجه به آن، ارتفاع فعلی کف حیاط از اطراف آن محدوده 5. 3 تا چهار متر است.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام اظهار داشت: قلعه والی در زمینی به مساحت 17.4687 متر مربع احداث شده‌است که از این مقدار زمین، فضای سبزی به مساحت 4.1792 متر مربع در ضلع جنوبی باقی مانده‌است.
 
عبدالمالک شنبه‌زاده افزود: قلعه نمای جنوبی و شکلی تقریباً ذوزنقه‌ای دارد این قلعه زیر بنایی برابر 01.1466 متر مربع دارد و مساحت حیاط درونی آن برابر 4.1363 متر مربع است. قلعه والی در زمان ساخت در فضایی کاملاً باز ساخته شده ولی با پیش رفت شهرنشینی اطراف آن با ساختمان‌های مسکونی و اداری محصور شدد است.
 
وی عنوان کرد: موقعیت قلعه به نحوی است که از سمت شمال با کوچه‌ای شش متری و از سمت غرب با خیابانی هشت متری از ساختمان‌های مسکونی اطراف خود جدا شده‌است.
 
شنبه‌زاده خاطرنشان کرد: قلعه والی در زمان جنگ تحمیلی تا حدود 50 درصد تخریب شد که در سال 1367 با همکاری سازمان میراث فرهنگی بعد از دو سال تلاش بی‌وقفه در سال 1369 بازسازی آن به اتمام رسید و در اختیار مدیریت میراث فرهنگی استان ایلام قرار گرفت و در جریان بازسازی سعی بر آن شد که معماری و سبک دیرینه آن حفظ و تغییراتی در آن داده نشود ولی با توجه به این مسئله، تغییراتی جزئی از قبیل کارگزاری تیرآهن در سقف ایوان‌های قلعه، سقف خرپشته‌ها و در اجرای طاق ضربی آن‌ها، حذف و یا اضافه کردن دیوار در اتاق‌ها و غیره داده شد.
 
وی گفت: آینه کاری در سقف اتاق‌ها معمول بوده که بقایایی از آن در یکی از اتاق‌های ضلع غربی که به نحو بسیار زیبای اجرا شده بر جای مانده‌است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام عنوان کرد: گچ‌بری روی دیوار‌ها و سقف اتاق شاهنشین به صورت نقوشی از گل و گیاه اجرا شده‌است.
 
وی افزود: در سال 94 یک سفره خانه سنتی که آش محلی و بومی استان ایلام را پخت می‌کند و چای سنتی و محلی ایلام را دم می‌کند نیز در این قلعه ایجاد شده است که می‌تواند محل مناسبی برای مسافران نوروزی باشد.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان