جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

وارثان عاشورا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

وارثان عاشورا

Loading the player...

نام کتاب : وارثان عاشورا
مولف : علی صفائی حائری
ناشر کتاب : لیلة القدر
کتاب وارثان عاشورا  حاصل سخنرانی های مولف در چند دهه محرم می باشد که به همت و قلم خود ایشان، رقم زده شده است.
در مبحث اول نویسنده به بحث اضطرار به ولیّ و انتظار از ولیّ و انتظار برای ولیّ پرداخته است و با توجه به آیاتی از سوره آل عمران و فجر و تکاثر، از تمحیص و بلاء و فتنه و اشتغال به نعمت ها گفت و گو کرده است.
در مبحث دوم به تحلیلی از حق و شبهه می پردازد، تا در برخورد با شبهه و فتنه و وسوسه و بدعت ، همراه نور و هدایت و بیّنات و فرقان ، بتوانیم مسلط و سالم و بهره مند باشیم. نویسنده می کوشد تا نشان دهد همراه این بینات و با دستیابی به یک میزان مشخص و فرقان حاکم و با توجه به بیان حضرت امیر (ع) در خطبه 182 نهج البلاغه که از حق و هدف ، طریق و راه ، قائد و رهبر و آداب و فقه حرکت گفت و گو می کنند ، چطور می توان از بند شبهه رهید و زمینه فتنه را ز بین برد و یا ضعیف کرد و از انحراف ها و بدعت ها رها شد.
در مبحث سوم: به این نکته پرداخته شده که احیای امر اهل بیت را چگونه و از کجا دنبال کنیم ، تا از کسانی باشیم که به حیات قلبی رسیده باشیم ، آن هم تا روزی که تمامی دل ها می میرند. در این نوشته با توجه به تمامی روایات احیاء امر، از عوامل احیاء و مراحل پنج گانه آن ، سخن به میان آمده است.در مبحث چهارم : که عنوان کتاب هم از همین بحث گرفته شده ، مولف توضیح می دهد که میراث حسین(ع) که وارث آدم تا خاتم است ، به کسانی خواهد رسید که از آگاهی و علم ، عبودیت و تقوا ، عبودیت و صلاح برخوردار باشند و این ها وارثان عاشورایند. در مبحث پنجم : به تحلیل و تطبیق و بررسی اوصاف و خصوصیات اصحاب اباعبدالله ، پرداخته می شود ؛ که چطور مسلم بن عقیل به استقامت و هانی بن عروه به حمیت و حمایت و حرّ به محاسبه و مقایسه و انتخاب و حرّیت و عبودیت و زهیر به نجات و فلاح و سرداری و قیس بن مسهر و عبدالله بن یقطر به مقام سقایت و رسالت و شهادت و هم چنین دیگر یاران به آن مقام وفا و ادب و فداکاری و فوز رسیدند.