سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

وَه دَه سِ پَه تی (با دست خالی) - نمایش محتوای خبر

 

 

وَه دَه سِ پَه تی (با دست خالی)

کتاب «وه ده س په تی (با دست خالی»، توسط جعفر نظری تألیف شده و در سال 1395 انتشار یافته است.

وَه دَه سِ پَه تی (با دست خالی)
 
کتاب «وه ده س په تی (با دست خالی»، توسط جعفر نظری تألیف شده و در سال 1395 انتشار یافته است.
 
«شهرستان دهلران یکی از مناطق مرزی است که در سال 1359 مورد هجوم رژیم بعثی قرار گرفت. مردم این شهرستان، از اولین روزهای حملۀ صدام تا پایان آن، خاطراتی در سینه‌های خود نهفته دارند که تاکنون کمتر بازگو شده و نسل کنونی از آن اطلاعی ندارد. از حوادث عظیم و فراموش نشدنی برای مردم این دیار، «مقاومت 18 روزه» در مقابل ارتش تا دندان مسلح عراق است (بخشی از مقدمه کتاب)». این مقاومت 18 روزه با دست های خالی و غیرتِ مردمِ دهلران پر از ناگفته ها است که باید بارها و بارها بازخوانی شود.
 
جعفر نظری در مقدمه کتاب نوشته است: «مجموعه حاضر، بخشی از تاریخ شفاهی این مناطق است که حاصل روایت­‌ها، مشاهدات و مصاحبه‌های اقشار مختلف مردم دهلران و موسیان از جمله رزمندگان، خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران، آزادگان، فرهنگیان و سایر اقشار مردم و کارکنان دولتی است که در اولین روزهای جنگ، شاهد عینی آن دوران به یادماندنی بوده‌اند. این مطالب با برقراری ارتباط چهره به چهره با افراد و جمع آوری اسناد و مدارک از آنان به دست آمده و یک دورۀ 18 روزه از جنگ تحمیلی را در شهرستان دهلران به تصویر می­‌کشد». کتاب در سه فصل تنظیم شده است: فصل اول، به محرومیت و مبارزات انقلابی دهلران اختصاص دارد؛ در فصل دوم، جنگ، آوارگی و مقاومت دهلران و دفاع مردم با دست­های خالی روایت شده است؛ فصل سوم نیز شامل اسناد و عکس­‌ها است.
 
در بخشی از کتاب دربارۀ وضعیت دهلران در اوایل جنگ می­‌خوانیم: «نبود سلاح و مهمات، یکی از مشکلات اصلی مردم دهلران جهت دفاع از دیار خود بود. آن­ها پس از ناامیدی از بنی صدر که بازدیدی چند دقیقه‌ای از دشت عباس داشته بود و پاسخی به تقاضای مردم مبنی بر دریافت سلاح برای حفاظت از مرزها نداده بود، خود به چاره‌اندیشی در این خصوص پرداخته و برای تهیۀ اسلحه از هر طریق دست به کار شدند».
 
کتاب «وه ده س په تی» در 122 صفحه و شمارگان 1000 نسخه با قیمت 9000 تومان توسط انتشارات سوره‌های عشق در سال 1395 منتشر و روانه بازار شده است.

گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان