سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

پاسخ تهدید نظامی؛ بخشی از نامه بیست و هشتم نهج‌البلاغه - نمایش محتوای خبر

 

 

پاسخ تهدید نظامی؛ بخشی از نامه بیست و هشتم نهج‌البلاغه

بخشی از نامۀ بیست و هشتم نهج­‌البلاغه / پاسخ تهدید نظامی

پاسخ تهدید نظامی؛ بخشی از نامه بیست و هشتم نهج‌البلاغه

نامۀ بیست و هشتم نهج‌البلاغه، نامه ای از امام علی (ع) در پاسخ به نامه معاویه است؛ در بخشی از نامه، امام علی (ع)، در پاسخ به تهدید نظامی معاویه، می­‌فرمایند:

وَ ذَکَرْتَ أَنَّهُ لَیْسَ لِی وَ لِأَصْحَابِی عِنْدَکَ إِلَّا السَّیْفُ، فَلَقَدْ أَضْحَکْتَ بَعْدَ اسْتِعْبَارٍ! مَتَى أَلْفَیْتَ بَنِی عَبْدِ الْمُطَّلِبِ عَنِ الْأَعْدَاءِ نَاکِلِینَ، وَ بِالسَّیْفِ مُخَوَّفِینَ؟!«فَلَبِّثْ قَلِیلًا یَلْحَقِ الْهَیْجَا حَمَلْ».
فَسَیَطْلُبُکَ مَنْ تَطْلُبُ، وَ یَقْرُبُ مِنْکَ مَا تَسْتَبْعِدُ، وَ أَنَا مُرْقِلٌ نَحْوَکَ فِی جَحْفَلٍ مِنَ الْمُهَاجِرِینَ وَ الْأَنْصَارِ، وَ التَّابِعِینَ لَهُمْ بِإِحْسَانٍ، شَدِیدٍ زِحَامُهُمْ، سَاطِعٍ قَتَامُهُمْ، مُتَسَرْبِلِینَ سَرَابِیلَ الْمَوْتِ؛ أَحَبُّ اللِّقَاءِ إِلَیْهِمْ لِقَاءُ رَبِّهِمْ، وَ قَدْ صَحِبَتْهُمْ ذُرِّیَّةٌ بَدْرِیَّةٌ، وَ سُیُوفٌ هَاشِمِیَّةٌ، قَدْ عَرَفْتَ مَوَاقِعَ نِصَالِهَا فِی أَخِیکَ وَ خَالِکَ وَ جَدِّکَ وَ أَهْلِکَ «وَ ما هِیَ مِنَ الظَّالِمِینَ بِبَعِیدٍ».

نوشتی که من و یارانم را نزد تو جز شمشیر پاسخی نیست! به راستی که پس از گریاندن، خنداندی! چه وقت دیده ای که پسران عبدالمطلب به دشمنان پشت کنند، و از شمشیرها بترسند. «اندکی درنگ کن تا حَمَل به آوردگاه برسد».

دیری نپاید که کسی که در پی او هستی تو را بجوید، و آنچه که دور می انگاری به تو نزدیک گردد. من با سپاهی از مهاجران و انصار و تابعان آنان که راهشان را به نیکویی ادامه داده اند، به سرعت به سوی تو می آیم.سپاهی انبوه که غبارشان فضا را پر کرده، جامۀ مرگ پوشیده اند، و خوش­ترین دیدار برای آنان دیدار با پروردگارشان است. آنان را فرزندان بدر و شمشیرهای بنی هاشم همراهی می­کند، و تو خوب جای زخم آن شمشیرها را بر تن برادر و دایی و جد و خاندانت می­شناسی «و اینها از ستمکاران دور نیست (هود؛ 83)».


گزارش تصویری

روژ دیاری 9
روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان