جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

چایینه حضرت قاسم (ع) - نمایش محتوایی محرم

 

 

چایینه حضرت قاسم (ع)

زنان ایلام در روزهای هفتم و هشتم و دهم ماه محرم و در روز اربعین ، مراسم چایینه حضرت قاسم ، حضرت عباس و حضرت امام حسین ع را برگزار می‌کنند.
در چایینه حضرت قاسم رسم بر این است که ابتدا بر دختری جوان و ازدواج نکرده ( به نشان عروس قاسم ) لباس عروسی ( تن پوشی سبزرنگ و سرپوشی سفید رنگ) می‌پوشانند و دو شمع روشن نیز به دست ‌های عروس می‌دهند و یک سینی پر از نقل و نبات ، حنا ، عود و شمع را در وسط میدان می‌گذارند . چایینه ‌خوان‌ ها با لباس تمیز رنگی و با وضعی مرتب وارد میدان می‌شوند و زنی که در اصطلاح مُلایه گفته می‌شود شروع به مداحی می‌کند. سپس زنی در حین اجرای مراسم عروسی ، کفنی آغشته به خون را به وسط میدان می‌آورد ( به نشانه رسیدن خبر شهادت قاسم در روز برگزاری مراسم عروسی ) بعد از این حادثه چایینه ‌خوان از حالت نمادین شادی و سرور در آمده و خود را پریشان کرده با خاموش کردن شمع‌ها ، روی سر عروس چادر سیاه ( به نشانه عزادار شدن عروس می‌اندازد و بعد از خاموش کردن شمع‌ها نوحه ‌خوانی توسط ملایه شروع شده و مجلس ماتم و عزا می‌گردد.
ابتدا چایینه ‌خوانها دو زانو نشسته و سپس در حالت ایستاده به صورت حلقه وار دور میدان چرخیده و با کف دو دست په پیشانی خود می‌زنند.
چایینه عباس (ع) در روز هشتم محرم برگزار می‌شود. در روزهای عاشورا و اربعیین نیز چایینه امام حسین ( ع) با تفاوت‌هایی در مراحل و شیوه اجرا برگزار می‌شود.