سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

چَرداوُل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

چَرداوُل

Loading the player...

دانلود


شهرستان چَرداوُل یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله می‌باشد. شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد. با جدا شدن شیروان از این شهرستان، شیروان به شهرستان سیروان و بقیه شهرستان با نام چرداول نامگذاری شد.
چرداول از غرب با شهرستان ایلام و ایوان و از شرق با شهر توحید در شهرستان کوهدشت، استان لرستان و از شمال با شهرستان کرمانشاه و اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه همسایه است
این شهرستان دارای ۴ بخش و هشت دهستان است:
    دهستانهای بخش مرکزی:
        دهستان آسمان‌آباد
نقاط شهری: آسمان آباد، سرابله
    دهستانهای بخش شباب
        دهستان زنجیره علیا
        دهستان ریزوند
نقاط شهری: شباب
    دهستانهای بخش بیجنوند
        دهستان بیجنوند
        دهستان قلعه
    دهستانهای بخش هلیلان:
        دهستان زردلان
        دهستان هلیلان
نقاط شهری: توحید
چرداول قبلا جز شهرستان شیروان و چرداول بود. بخش چرداول در دامنه جنوبی رشته کوههای زاگرس قرار دارد و آب و هوایی کوهستانی دارد
این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاًٌ هموار تشکیل شده‌است.
انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه(ون)، کیکم، ارجن و گون در بخش کوهستانی، دیده می‌شود.
مراتع بخش چرداول هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده‌است و به هم دلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دام پروری است.
اقتصاد چرداول بیشتر بر پایه کشاورزِی از نوع دیم و دامداری سنتی استوار است.
عمده محصولات کشاورزی چرداول گندم و جو و برنج نخود، عدس، لوبیا و ماش می‌باشند
برنج چرداول از کیفیت و مرغوبیت منحصربه‌فردی از نظر طعم و عطر و بو دارد.
زمینهای کشاورزی منطقه بیشتر دیم هستند و در منطقه فرخینوند و روستاهای میان قلعه، پلکانه، شله کش و کورگ بیشتر دیم و ناهموارند و در این مناطق دامداری بیشتر مرسوم است. دامهای دامداران بیشتر بز و میش و درصد کمی نیز گاو می‌باشد
برخی از مردم منطقه در مشاغل خدماتی بویژه کامیون داری و حمل و جابجایی کالا و مسافر در محدوده استان ایلام و حتی سطح کشور اشتغال دارند.
مردم چرداول با زبان کردی صحبت می‌کنند. ساکنان روستاهای چم بور، کمول، مله شیرخان و چند روستای کوچک دیگر در منطقه‌ای که کلاًٌ فرخینوند نامیده می‌شوند و میان قلعه (نام قلا) پلکانه قدیم و جدید، کورگ و شله کش، زیرتنگ (ژیرتنگ)، نیه دوله، تخت بسطام(تله سان)، دره چپی، نسار برآفتاب(نسارهورهتاو)، هلت، سرچقا(سرچیا)، پنج مزرغه به گویش لکی صحبت می‌کنند.
چرداول از سه ایل مطرح تشکیل شده است:
۱- خزل شامل بخش آسمان آباد
۲- ریزوند(ریزه وند): از موشکان و لتاب تا پنج مزرعه و از نسار تا رودخانه سیمره
۳- لک :از زیرتنگ بیجنوند تا انتهای چرداول
مهم‌ترین رود این شهرستان رودخانه دایمی چرداول است که از کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه سیمره می‌ریزد. رودخانه دایمی چرداول در بخشی از مسیر خود از شهرستان شیروان و چرداول عبور می‌کند. این رودخانه از پیوند رودهای چنارچ و آب آسمان آباد در روستای چشمه کبود در ۲۲ کیلومتری شمال خاوری ایلام تشکیل شده و پس از عبور از دهستان چرداول و مشروب کردن روستاهای چشمه کبود، غریبی، چشم غوله، برده بل (Bardeh bal)، هله سم (Haleh sam)، تاق گاورین، کله قطار، سعدآباد، جوب بور (jub bur)، جوب سرخ و جوب سله (jub saleh) در دامنه جنوبی کوه وله باز (volahbaz) واقع در ۷ کیلومتری شمال خاوری لومار به رود سیمره می‌ریزد.
رودخانه گراب که ۴۰ کیلومتر طول دارد از دامنه کوه چمن گیر سرچشمه گرفته و پس از عبور از ولندتار و کنار روستاهای آسیاوله و امام زاده جابر در منطقه بناپرور نخست با روبه رود مخلوط می‌شود و سپس به رودخانه سیمره می‌ریزد.