رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

کاهش خطر تولد فرزندان معلول با رایگان شدن آزمایش ژنتیک - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش خطر تولد فرزندان معلول با رایگان شدن آزمایش ژنتیک

کارشناس مرکز مشاوره ژنتیک اداره کل بهزیستی ایلام با اشاره به رایگان شدن آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج برای تمامی زوج ها گفت: انجام این آزمایش از تولد فرزندان دارای معلولیت به شکل قابل توجهی جلوگیری می کند.

کاهش خطر تولد فرزندان معلول با رایگان شدن آزمایش ژنتیک

معصومه جایدری اظهار کرد: این اقدام در اجرای طرح غربالگری ژنتیک انجام می گیرد که در قالب آن زوج هایی که نیاز به انجام آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج دارند، رایگان آزمایش می شوند.
وی از جمله علل انجام این آزمایش برای زوج ها را داشتن سابقه معلولیت در خانواده و یا ازدواج های فامیلی عنوان کرد و افزود: زوج ها در این طرح قبل از ازدواج می توانند این آزمایش را با حمایت بهزیستی انجام دهند.
وی با بیان اینکه این طرح برای دومین سال اجرا و هزینه آزمایش ژنتیک برای زوج ها توسط بهزیستی پرداخت می شود، مهم ترین هدف اجرای این طرح را کاهش معلولیت عنوان کرد.
جایدری اضافه کرد: این طرح ویژه عموم مردم اعم از مددجویان زیر پوشش و غیره بوده و اکنون در ایلام، ایوان و سرابله در حال اجراست.
به گفته جایدری، زوج هایی که قبل از ازدواج نیاز به انجام آزمایش ژنتیک دارند با مراجعه به مرکز مشاوره ژنتیک اداره کل بهزیستی ایلام و دریافت معرفی نامه به آزمایشگاه های طرف قرارداد می توانند از این خدمت استفاده کنند.
وی هزینه آزمایش ژنتیک قبل ازدواج را بین سه میلیون ریال تا 60 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: پارسال بیش از یک میلیارد و 370 میلیون ریال به عنوان کمک هزینه نقدی به 99 مراجعه کننده برای انجام آزمایشات پزشکی حوزه ژنتیک از سوی بهزیستی ایلام پرداخت شده است.
وی اظهار کرد: تامین هزینه آزمایش ژنتیک تا 2 سال گذشته تنها مختص مددجویان زیر پوشش بود که با اجرای طرح غربالگری از سال گذشته تاکنون این طرح برای عموم زوجها رایگان خواهد بود.

*** انجام یک هزار و 181 مورد مشاوره ژنتیک در سال 95

وی گفت: پارسال یک هزار و 181 نفر با هدف کاهش معلولیت ها در این استان با حضور در این مرکز، مشاوره ژنتیک شدند.
کارشناس مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی ایلام افزود: این افراد با مراجعه به این مرکز از مشاوره های قبل از ازدواج، قبل از بارداری و پس از بارداری بهره مند شدند.
جایدری با بیان اینکه انجام مشاوره ژنتیک پارسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، افزود: 90 درصد از مجموع مراجعان به این مرکز برای انجام آزمایش به آزمایشگاه های داخل و یا خارج از استان ارجاع داده شده اند.
وی انجام مشاوره ژنتیک بویژه قبل از ازدواج را که باعث پیشگیری درصد بالایی از معلولیت های مختلف می شود، ضروری دانست.

ارائه خدمات مشاوره ای از جمله ژنتیک، اورژانس اجتماعی، مداخله در بحران و پیشگیری از معلولیت ها بخشی از خدمات تخصصی بهزیستی استان ایلام به عموم مردم است.
25 هزار نفر از جمعیت استان ایلام زیر پوشش خدمات حمایتی بهزیستی قرار دارند.


گزارش تصویری

طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...
رسانه
راه سازی