سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

گزارشی از آداب و رسوم مردم ایلام در ماه رمضان : از "هریسه" ایلامی تا توزیع غذا توسط مریدان امام علی(ع)/برگزاری مراسم افطاری به صورت دوره‌ای - نمایش محتوای خبر

 

 

گزارشی از آداب و رسوم مردم ایلام در ماه رمضان : از "هریسه" ایلامی تا توزیع غذا توسط مریدان امام علی(ع)/برگزاری مراسم افطاری به صورت دوره‌ای

ایلامیان در ماه مبارک رمضان مانند سایر مناطق کشور آداب ویژه ای دارند که این ماه مبارک را دلنشین‌تر می‌کند.

گزارشی از آداب و رسوم مردم ایلام در ماه رمضان : از
منبع : خبرگزاری تسنیم - ایلام
 مردمی در استان ایلام زندگی می‌کنند که مانند سایر مردم در مناطق دیگر کشور آداب و رسوم ویژه خود را در مواقع مختلف دارند.
 
ماه رمضان نیز از ایامی است که آداب ویژه خود را دارد و این آداب و رسوم سبب می‌شود که ما رمضانی دلنشین‌تر را در استان ایلام سپری کنیم ماهی که در آن عشق به هم نوع موج می‌زند و مردم مهر بیشتری به یکدیگر می‌ورزند.
 
بهترین و مهمترین سنتی که مردم استان ایلام در ماه مبارک رمضان دارند سنت نیک افطاری دادن است که این سنت در میان مردم شهرها و روستاهای مختل استان مرسوم است.
 
پخت حلیم در کشور در ایام رمضان مرسوم است، اما پخت حلیم با عنوان "هریسه" در استان ایلام ویژه ایام ماه مبارک رمضان است که با استقبال بسیار زیاد مردم مواجه می‌شود.
 
علاوه بر پخت هریسه در این ایام مردم غذاها و شیرینی‌هایی مانند بژی برساق، شله، آش‌های مختلف و کله کنجد و شیره را نیز در سفره افطار خود جای می‌دهند.
 
مردم ایلام در ایام ماه مبارک رمضان سنت پخت و توزیع نذری را نیز دارند و نذری‌های خود را که بیشتر شامل هریسه و آش رشته و خورش قیمه است را در بین هیئت‌های عزاداری در شب‌های لیالی قدر توزیع می‌کنند.
 
پخت هریسه در استان ایلام در بین مردم ریشه‌ای اعتقادی دارد و مردم معتقد هستند که این غذای خوشمزه در ماه مبارک رمضان تبرک است و خوردن آن سبب ثواب می‌شود.
 
رسم زیبای دیگری که در بین مردم استان ایلام در ماه مبارک رمضان مرسوم است برگزاری مراسم افطاری به صورت دوره‌ای در منزل اقوام و فامیل است به صورتی که پس از صرف افطاری یک مراسم مذهبی نیز برگزار می‌شود و زنان نیز در تهیه سحری صاحب مراسم را یاری می‌رسانند.
 
یکی دیگر از رسوم کهن اهالی ایلام در ماه مبارک رمضان این است که در شب نیمه ماه مبارک مردم که خود را مرید حضرت علی (ع) می‌دانند در بین مردم فقیر نشین افطاری توزیع می‌کنند.
 
مردم اینگونه نشان می‌دهند که هنوز از امام خود پی روی کرده و راه وی را ادامه می‌دهند، مردم ایلام اعتقاد دارند که این شب تنها عید ماه رمضان است.
 
شب نیمه ماه مبارک رمضان که شب تولد امام حسن مجتبی (ع) است و مردم ایلام اینگونه شادی خود را با تقسیم غذا در بین مردم فقیرنشین نشان می‌دهند.
 
در استان ایلام یک رسم دیگر بسیار زیبا و قابل توجه است و ان دیه دادن به روزه اولی‌هاست و در این ایام خانواده‌ها به رزندان خود که برای نخستین بار روزه گرفته‌اند هدیه می‌دهند و در میان جمع به این موضوع اشاره می‌کنند.

گزارش تصویری

روغن کنجد
مهار سیلاب‌ها، توسعه کشاورزی و...
طراحی سوخته
قیمت گوشت قرمز
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
راهپیمایی 13 آبان
مانور پایداری اندازه گیری...