جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

گلیم برجسته - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گلیم برجسته

Loading the player...

تاریخچه گلیم نقش برجسته
زندگی عشیره ای  و سنتی و پرورش دام برای تامین معیشت زندگی مردم منطقه ایلام از دیرباز تا کنون موجبات استفاده از پشم و رشد و رونق صنایع دستی مرتبط با آن خصوصاً قالی و گلیم ساده را فراهم آورده است.
عشایر این منطقه به دلیل کوچ نشین بودن و حرکت های مداوم ، معمولاٌ از دارهای افقی که به راحتی جمع شده و در مناطق اسکان ایل قابل استقرار بوده استفاده می کردند .
از نظر مصرف نیز قسمت عمده ای از قالی و گلیم های ساده تولید شده توسط زنان ، جنبه خود مصرفی داشته و در زندگی روزمره آنان مورد استفاده قرار گرفته است.
در حین بافت گلیم ساده ، خانم بافنده ای به نام سحر چلانگر ساکن روستای زنجیره ( از توابع شهرستان سرابله ایلام)  در قسمتی از گلیم بافت خود ، موفق به اجرای نقشی  برجسته با استفاده از گره قالی می شود که پس از ارسال این گلیم به سازمان صنایع دستی ایران مورد استقبال قرارگرفته و ازآنجاییکه این نوع گلیم مشابه قالی های نقش برجسته ای بوده که در کشور چین بافته می شود.
گلیم نقش برجسته از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است که با توجه به ناچیز بودن سایقه بروز خلاقیت بافندگان چیره دست ایلامی در امر بافت گلیم نقش برجسته ، پیشرفت چشمگیری در زمینه های مختلف تولید آن حاصل شده است.
در این نوع گلیم ، زمینه بافت گلیم ساده ( صوفی بافی ) و نقوش آن گره کامل ( گره ترکی ) قالی است که طبیعتاً بعد از بافت ، نقوش آن برجسته از زمینه است.