رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

18 هزار و 735 زائر اربعین در مهران معاینه پزشکی شدند - نمایش محتوایی اربعین

 

 

18 هزار و 735 زائر اربعین در مهران معاینه پزشکی شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به اینکه در ایام منتهی به اربعین 18 هزار و 735 زائر با مراجعه به مراکز درمانی مستقر مرز مهران معاینه پزشکی شده اند، گفت: زائران هنگام بازگشت از عراق باید توصیه های بهداشتی را به منظور پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی به داخل کشور رعایت کنند.

18 هزار و 735 زائر اربعین در مهران معاینه پزشکی شدند

دکتر راضی ناصری فر اظهار کرد: احتمال شیوع بیماری های عفونی چون بیماری های اسهالی و تنفسی در کشور عراق بدلیل کمبود امکانات بهداشتی، سطح پایین بهداشت و تجمع زیاد جمعیت بالاست بنابراین زائران باید نسبت به رعایت نکات بهداشتی بسیار دقت داشته باشند.
وی تاکید کرد: زائران باید ضمن رعایت نظافت فردی و مصرف آب و غذای سالم و بسته بندی شده در زمان مشاهده هرگونه علایمی چون به نزدیک ترین مرکز درمانی مستقر در عراق مراجعه کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: زائران باید از مصرف سبزیجات و کاهوی غیر بهداشتی خودداری کرده و در صورت بروز هر گونه علائم بیماری، مایعات فراوان بنوشند.
دکتر ناصری فر تاکید کرد: زائران همچنین باید نکات بهداشتی خود مراقبتی را رعایت کرده و در صورت بروز مشکل به مراکز درمانی مراجعه کنند تا روند درمان آنها توسط نیروهای بهداشتی درمانی انجام شود.
وی یادآور شد: موارد ابتلا به بیماری های عفونی فراتر از حد مورد انتظار نیست و وضعیت بهداشتی استان از نظر شیوع بیماری های عفونی بوسیله کلر زنی آب آشامیدنی و تخلیه سریع پسماندها تحت کنترل است.
وی اضافه کرد: در این راستا از ابتدای تردد زائران اربعین تا کنون بیش از 27 هزار مورد بازدید از مواکب و اماکن تهیه و توزیع غذا و هشت هزار مورد کلرسنجی آب آشامیدنی در مسیر تردد زائران اربعین در این استان انجام و تا کنون مشکل خاصی گزارش نشده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: همچنین تا کنون 314 مورد نمونه برداری باکتریولوژی از آب و مواد غذایی انجام و یک هزار و 500 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته از فروشگاه های مسیر تردد زائران اربعین جمع آوری شده است.
دکتر ناصری فر افزود: در این مدت 18 هزار و 735 بیمار مورد ویزیت قرار گرفته و 470 مورد نیز مشاوره ارائه شده است ضمن اینکه 35 هزار و 980 ماسک بهداشتی نیز بین زائران توزیع شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به اینکه به منظور جلوگیری از ورود بیماری های عفونی به کشور، زائران در گیت های ورودی به مرز مهران غربالگری شده و مورد نمونه برداری قرار می گیرند، گفت: در این راستا 503 مورد نمونه برداری از زائران مشکوک به بیماری انجام شده است.
دکتر ناصری فر افزود: 20 تیم سیار دانشگاه علوم پزشکی به صورت شبانه روزی در مرز مهران و دیگر مسیرهای ورودی به استان، کار غربالگری تب سنجی زائران اربعین را انجام می دهند.
وی تاکید کرد: افرادیکه پس از بازگشت از این سفر معنوی دچار تب بالا باشند، به مسیر دیگری هدایت شده و فرآیند درمانی روی آنها انجام می شود تا ضمن اطمینان از سلامت این زائران از ورود هرگونه عوامل بیماری زا به داخل کشور جلوگیری شود.
 تردد زائران از مرز مهران از ابتدای ماه صفر تاکنون از یک میلیون و 123 هزار نفر فراتر رفته است.